VYŠKOV V ROCE 1805

 

HISTORIE NA DOSAH RUKY

Diváci v letošním roce opět uvidí stovku vojáků v dobových uniformách, vice než 40 dobových civilistů  v podání studentů z projektu Oživlá historie při Gymnáziu a SOŠZE Vyškov, vice než 25 jezdeckých koní, vozy s tažnými koňmi, děla, námořní gardovou ambulanci. Závěrečnou modlitbu za oběti válek pronese vojenský kaplan.

Hlavní část programu – komponovaná ukázka Vyškov v roce 1805 – proběhne na Masarykově náměstí ve Vyškově v úterý 26. 11. 2019 od 17.30 hodin.

Avšak již odpoledne 26. 11. od 15.30 hodin si mohou zájemci důkladně zblízka prohlédnout námořní gardovou ambulanci, děla, svézt se jako za starých časů v košinovém voze, ochutnat víno vařené dle dochované francouzské receptury.

V době od 16.30 do 17.15 hodin uvede RNDr. Alois Kleveta v Knihovně Karla Dvořáčka videodokument Tři události staré 250 let.

Vojáci se s Vyškovem budou loučit ve středu 27. 11. 2019 malou přehlídkou a besedou s diváky. Tato část je oblíbená nejen u dospělých, ale především u dětí ze základních i mateřských škol.

Akci loňského roku připomenou dvě fotografické výstavy, a to jedna ve vinotéce Sklep U Balátů a druhá ve vstupní hale vyškovského gymnázia.

Po celý rok je  v ZOO parku Vyškov k vidění skupina oslů poitouských – druh, který byl ve Francii využíván k tažení těžkých děl.

 

Organizátoři a pořadatelé akce: Jana Kolčářová, MKS Vyškov, Město Vyškov, Oživlá historie při Gymnáziu a SOŠZE Vyškov

Mgr. Jana Kolčářová, hlavní organizátor