Listopad 2019

23/11
Pochod slavkovským bojištěm
Spojte zajímavosti z historie s pohybem! Vydejte se listopadovou sobotu na turistický pochod s vojáky po významných místech slavkovského bojiště.
více
23/11
Napoleonský pochodňový pochod
Připomenutí bitvy u Slavkova je v Holubicích doprovázeno pochodňovým průvodem obcí a pietním aktem k uctění památky padlých v napoleonských válkách.
více
24/11 29/11
XV. ročník pochodu IV. kolony Kolowrat Olomouc - Tvarožná
Rekonstrukce skutečného přesunu IV. kolony Kolowrat rakouského vojska z Olomouce do Tvarožné. Účastníci devadesáti kilometrového pochodu dorazí v pátek k Tvarožné a připraví se na bitevní střet...
více
25/11 27/11
Vyškov v roce 1805
Navštivte město Vyškov a vraťte se o 214 let zpět do doby před Bitvou tří císařů v roce 1805. Přímo v centru města můžete zažít malou jezdeckou šarvátku a boj o velké francouzské dělo, operaci raněného vojáka, válečné útrapy obyvatel města, ukázku na motivy světového románu L. N. Tolstého Vojna a mír, v němž se píše také o Vyškově, a modlitbu za oběti válek. Vzpomínkové akce ve Vyškově mají tradici od roku 1995.
více
26/11
Přednáška: Tři události staré 250 let více
28/11
Zádušní mše za oběti bitvy
Zažijte napoleonskou tématiku v pietním rozměru. Ve Slavkově u Brna se bude konat bohoslužba za oběti padlých. Následuje koncert houslového virtuóze Václava Hudečka v nejkrásnějším sále zámku Slavkov - Austerlitz.
více
28/11
Brno a Bitva u Slavkova
Připomeneme účastníkům shromáždění a současným obyvatelům města Brna oběti, které byly podstoupeny ve spojitosti s Bitvou u Slavkova 2. prosince 1805 a to jak z řad bojujících vojáků, kterých spousta zemřela ve zdech budov tehdejšího města, tak i obyvatelstvem města a okolí. Symbolicky byl vybrán právě pylon v Denisových sadech, odhalený v roce 1818 na paměť ukončení koaličních válek.
více
28/11
Václav Hudeček: galakoncert v Historickém sále
Václav Hudeček již po třetí navštíví Slavkov u Brna. Koncert v Historickém sále Zámku Slavkov si můžete užít zdarma!
více
29/11 01/12
Francouzové v Křenovicích
Přeneste se o 214 let zpět - dobový selský dvůr, sláma, ... ale i ukázka operace raněného vojáka a ukázka bojové šarvátky za přítomnosti desítek koní - nasajte atmosféru plnými doušky! Můžete také sledovat práci mistra kováře a zúčastnit se pietního aktu u hromadných hrobů nad Křenovicemi, který bude zakončen ohňostrojem.
více
29/11
Pietní akt za oběti bitvy 1805 ve Šlapanicích
Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova budou ve Šlapanicích doprovázeny průvodem a pietním aktem za oběti bitvy 1805. 
více
29/11
Ohně na Žuráni
Tradiční setkání na bývalém velitelském stanovišti císaře Napoleona za účasti uniformovaných vojáků. Proběhne slavnostní nástup uniformovaných jednotek zakončený slavnostní salvou před památníkem na Žuráni.
více
29/11 30/11
Tenkrát ve Slavkově 1805
Život obyčejných lidí i vojáků v mrazivém táboře. Slavkov si připomene atmosféru Bitvy u Slavkova v pátek 29. a v sobotu 30. listopadu.
více
29/11
Jiříkovské ohně
Připomeňte si skutečnou historickou událost a zavzpomínejte na oběti válečných událostí roku 1805 a na vypálení Jiříkovic
více
29/11
Vzpomínková akce k 1805 - Zbýšov
V obci Zbýšov proběhne tradiční setkání občanů se zástupci vojenských jednotek. Připravena bude ukázka vojenské šarvátky na návsi a pietní akt za oběti válek. V obci můžete navštívit i vojenský tábor. 
více
29/11
Příjezd panovníků na zámek
Velkolepá podívaná odkazující na historickou událost, která předcházela bitevnímu střetu. Akci můžete spojit i s unikátní prohlídkou zámku, která vás zavede do atmosféry roku 1805...
více
29/11
Pietní akt u hromadných hrobů s ohňostrojem
Uctěte památku pohřbených vojáků nad Křenovicemi. Pietní akt je již tradičně zakončený ohňostrojem. Akce začíná po skončení vojenské ukázky v obci. Vojáci a diváci se následně přemístí nad Křenovice.
30/11
Burza militarií ve Šlapanicích
Ve Šlapanicích proběhne tradiční burza militárií.
více
30/11
Slavkovské slunce, přehlídka francouzských jednotek na Žuráni
  • Žuráň
  • 7:30
2. prosince 1805 došlo v okolí kopce ke střetnutí francouzské armády císaře Napoleona I. se spojeneckými vojsky ruského cara Alexandra I.a rakouského císaře Františka I. Ve štěrkovém lomu v Horce na západním úpatí kopce měl Napoleon v předvečer bitvy, 1. prosince hlavní stan a přenocoval zde ve svém kočáře. V ranních a dopoledních hodinách následujícího dne řídil bitvu z vrcholu kopce. Odtud dal v půl deváté rozkaz k útoku na Pracké výšiny. Zde spatřil legendární vycházející le soleil d'Austerlitz – slavkovské krvavé slunce.
více
30/11
Nástup koaliční armády v Tvarožné více
30/11
Pietní akt v Jiříkovicích
Pietní akt a uniformovaný průvod k pomníku Norberta Brassinna na vás čeká v obci Jiříkovice. 
více
30/11
Běh na Mohylu míru
Běh ze Slavkova na Mohylu míru a zpět je dlouhý 25 km a vine se krajinou Bitvy tří císařů. Kdo si netroufá na 25 km, může běžet 10 km dlouhou trať s obrátkou již v Křenovicích. V nevlídném prosincovém počasí jistě každý ze závodníků prožije na trati svoji vlastní bitvu. Dlouhá trať je určena dospělým závodníkům, na tu kratší mohou již junioři od 15 let. Obě trasy můžete též absolvovat v doprovodu svého psa, či psů a zařadit se do kategorie canicross.
více
30/11
Manévry pěchoty a jezdectva pod Santonem
30/11
Pietní pochod k Božím mukám
V sobotu 30. listopadu dopoledne projde průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek obcí k Božím mukám, k malému pietnímu aktu v 11.00.
30/11
Austerlitz 2019 - Rekonstrukce Bitvy u Slavkova
Vzpomínání na události spojené s Bitvou tří císařů se neobejde bez rozsáhlé bitevní ukázky pod kopcem Santon, vojenského ležení na návsi v Tvarožné a jarmarku. Bitevní střet za účasti cca. 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní 15 děl se uskuteční v sobotu 30. listopadu od 14.00 nedaleko motorestu Rohlenka.
více
30/11
Pietní akt u pomníků Kopjafa
U pomníku maďarských vojáků můžete společně s občany obce Telnice uctít památku padlých v Bitvě tří císařů.
více
30/11
Pietní akt k uctění památky padlých civilistů v Újezdu u Brna
Malý pietní akt konaný pro obyvatele města k uctění padlých v bitvě u Slavkova.
více

Prosinec 2019

01/12
Pietní zastavení u sochy M.I. Kutuzova
V neděli 1. prosince proběhne v 9.00 slavnostní nástup vojenských jednotek u sochy M. I. Kutuzova v ulici Na Liškově. Zde zazní čestná salva s krátkým proslovem, a poté se jednotky přemístí na Mohylu míru ke společnému pietnímu aktu.
01/12
Sokolnice 1805
Zámecký park Domova pro seniory v Sokolnicích opět ožije rachotem střelby, salvami z děl a dusotem koní. Již pátým rokem Vás zveme na atraktivní bitrevní střet plný pyrotechnických efektů, kde můžete sledovat souboje vojáků na dosah ruky.  
více
01/12
Pietní akt na Mohyle míru
Tradiční pietní akt na Mohyle míru je vyvrcholením vzpomínkových akcí bitvy tří císařů 1805.
více