Slavkov si opět připomene atmosféru Bitvy tří císařů

Program Tenkrát ve Slavkově bude provázet příběh dělostřelce Jana Nepomuka Prokeše. Slavkov si připomene atmosféru roku 1805 v pátek 30. listopadu a v sobotu 1. prosince.

 

Jak prožívali Napoleonské tažení Evropou řadoví vojáci? Jak se dotkla vojenská služba nejen jich samotných, ale jejich rodin a blízkých? Na tyto otázky odpoví dvoudenní program Tenkrát ve Slavkově, který bude letos vyprávět příběh rakouského dělostřelce z jižní Moravy Jana Nepomuka Prokeše. Jeho osud přiblíží krátkometrážní filmy promítané
na nádvoří zámku i sobotní bitevní ukázky. Letos se uskuteční hned dvě – v sobotu ve 12:00 a v 20:00. Unikátní noční vřavu doplní pyrotechnické efekty a závěrečný ohňostroj.

 

Program ve Slavkově u Brna bude startovat už ve čtvrtek 29. listopadu mší za oběti bitvy v Chrámu Vzkříšení Páně a následným koncertem houslového virtuóze Václava Hudečka v Historickém sále zámku. Pořadatelem je Sdružení Mohyla míru – Austerlitz, které tento jedinečný zážitek zpřístupňuje posluchačům zdarma.

 

Také páteční program bude zahájen hudbou. V zámecké kapli se od 18:00 představí chorvatská skupina Klapa Sol z partnerského města Pag.

Následovat bude vítání ruského a rakouského panovníka na nádvoří zámku. Multimediální podívanou letos doplní promítání prvních dvou dílů krátkometrážních filmů z cyklu Moravské elegie. Příběh Jana Nepomuka Prokeše tak budou diváci sledovat jak na promítacím plátně, tak i při bitevních ukázkách. Mezi vojáky se pak bude pohybovat i filmový hrdina osobně.

 

Letos se návštěvníci opět mohou podívat na ojedinělé oživené prohlídky nočního zámku, kde mohou zažít atmosféru podobnou té, jakou zažívalo panstvo v roce 1805. Chybět nebude ani dobový empírový bál.

 

Od sobotního rána pak na Palackého náměstí bude stát řemeslný jarmark, přijíždět budou vojáci, řemeslníci, měšťané i šlechta.

U historické radnice pak bude probíhat vojensko – historický program,
v zámeckém parku bude ukázka ležení.

 

Zámecký park se také stane svědkem hned dvou bitevních střetů.
Od 12:00 stovky vojáků obsadí spodní parter. Podobná podívaná, avšak zahalená do tmy a prosvětlená světelnými a pyrotechnickými efekty, se pak odehraje od 20:00. Unikátní bitevní ukázce se závěrečnými ohňostrojem bude předcházet také defilé vojáků.

 

Program ve Slavkově u Brna bude mít i pietní rozměr. Po celý den bude otevřený chrám Vzkříšení Páně a ve 13:00 se uskuteční mše za padlé.

 

Pořadatelem je město Slavkov u Brna a Zámek Slavkov – Austerlitz. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje. Hlavním mediálním partnerem vzpomínkových a pietních akcí Bitva u Slavkova 1805 je Česká televize.

 

Partnery akce Tenkrát ve Slavkově 1805 jsou: Prostavby, a. s.,
Lohman & Rauscher, s. r. o., Swietelsky stavební, s. r. o., Slavkovský pivovar, s. r. o., SKR Stav, s. r. o., AQE advisors, a. s. a Respono, a. s.

 

Děkujeme Vinařskému fondu České republiky a Integrované střední škole ve Slavkově u Brna.